Veľkonočný pondelok a kúpačka

Autor: Karol Okáľ | 9.4.2009 o 10:27 | Karma článku: 6,04 | Prečítané:  1634x

O chvíľu skončí Veľký týždeň  a je tu pondelok, pochopiteľne s kúpačkou. Chlapci, mládenci ba aj mladí ženáči sa tešia na tento deň. Veru aj niektorí starší sa pochlapia a hrnčíček vody šustnú do tváre svojich žien a dievok.

Často sa stáva i to, že okrem vody hrknú hrnčekom o čelo. Moja švagriná má na celý život takúto značku. Kúpať chodievali skupiny mládencov, takže žiadny dom neobišli a žiadnej žene nespôsobili vodnú krivdu. Často sa na ňu vyliala plná krhla alebo šechtár vody. Niektoré sa pred kúpačmi schovávali ale často tak , aby ich kúpači našli. Okúpať sa dali aj preto, lebo sa vravelo, že neokúpaná žena oprašivie. Mládencov a starších kúpačov pohostili a pochopiteľne nechýbalo ani štrngnutie pohárikom pálenky. Pri dnešných kúpačkách je menšia spotreba vody. Je to len symbolické kúpanie a nahradili ho rozličné druhy voňaviek. Chlapcom robievali voňavky (parfíny) z topoľových pukov. Dávali ho spravidla do alpovej alebo z liekov nepotrebnej fľaštičky. Zaštopľovali ich a klincom alebo šidlom urobili do štopľa dierku. Mladým kúpačom dávali po okúpaní diškréciu.

Nedá mi nespomenúť jednu kúpačkovú príhodu. Stala sa o dva dvory nadol od nás, kde mali tri dievky a domácu gazdinú. Voda bola v pitvore už narichtovaná v krhlách. Každý kúpač si načrel do hrnčeka vody a zbytok vody v krhle vyliali na kúpačky. Aj starší kúpač sa chcel predstaviť a dokázať, že kúpanie mu ešte nie je cudzie. Behol do pitvora, schytil hrnček a vylial na gazdinú. Nebola to čistá voda, ale voda z uvarených zemiakov (krompelica). Nebola horúca a ani studená, len letná. Keď olial gazdinú, tak mu povedala: „Boh ťa potrestaj, ale si ma polial aspoň teplou."

Po obede chodila po dedine obyčajne sláčiková muzika, pričom mládenci vyberali za kúpačku peniaze. Vyhrávali pred každým domom a na ceste vykrúcali nielen dievky, ale aj všetky ženy. Za vybraté peniaze dávali vstupenky na muziku (zábavu), ktorá bývala v krčme. Neboli tam žiadne stoly, všetko stálo a keď zahrali, všetci tancovali. Počas prestávok muzikantov, obecenstvo spievalo. V utorok bol kúpací deň žien. Dievky už od rána striehli na mládencov aj starších mužov s hrncom vody, aby chlapa idúceho do roboty obliali. Často sa im to podarilo ako ich okúpali na Veľkonočný pondelok. Minuli sa do zabudnutia bývalé veselé kúpačky, ostali na ne len kusú spomienky.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?