reklama

Po zborových spevoch muzikály

Kedysi, keď ešte účinkoval zásluhou saleziána prof. Štefana Olosa 120 členný hudobno - spevácky súbor Liptov v Hubovej, vravievalo sa, že tam spieva celá dedina. Bola to pravda, ale len dotiaľ, pokiaľ nezavadzal „kultúrnym" pracovníkom okresu vedúci súboru-kňaz, ktorý sa ešte odvážil nacvičovať aj cirkevné spevy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Pachove spevacky: (zlava) A. Misurova, M. Pridavkova, B. Olosova a L. Belusova
Pachove spevacky: (zlava) A. Misurova, M. Pridavkova, B. Olosova a L. Belusova 

Tak sa stalo, že začiatkom roka 1972 násilne, príkazom zhora, súbor zanikol. Ani príkazy vtedajších mocných však nemohli zobrať našim ľudom spevnosť a lásku k hudbe. Speváci sa už potom realizovali len na väčšie sviatky cirkevným spevom v kostole a po smrti suspendovaného učiteľa Jozefa Galana zanikol aj tento spevokol. Sľubne sa začal rozvíjať a účinkovať v Ľubochni zmiešaný spevácky zbor pod vedením učiteľa hudby a spevu Jána Štefáneka. I keď mal tento súbor len niečo nad 20 spevákov, predsa svojím bohatým repertoárom účinkoval pri rozličných oslavných príležitostiach. Mali naštudované nielen piesne svetské, ale i cirkevné. S cirkevným repertoárom vystupovali nielen doma, v kaplnke svätého Cyrila a Metoda, ale aj vo farskom kostole v Hubovej. Vyzeralo to, že i v tejto obci bude spievať celá dedina. Žiaľ, nestalo sa tak, lebo už na tohtoročnom odpuste nemohli vystúpiť pre nedostatok spevákov. Škoda, že po ich nadšení, mnohých nácvikoch a po rokoch práce spevákov a hlavne iniciatívy dirigenta v súčasnosti spevácky zbor stagnuje a zostalo v ňom iba 8 spevákov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vychádzajúc z tradície spevnosti ľudu sa Divadelný súbor združenia divadelných ochotníkov a Matice Slovenskej v Hubovej vracia k hudbe naštudovaním muzikálov. Prvý ochotníci nacvičili po viac ako 20 rokoch od rozpustenia spevokolu. Bol to muzikál na skle maľované (r. 1991). O úspechu muzikálu svedčí jeho 68 repríz po rozličných regiónoch Slovenska. Krátku ukážku z tohto muzikálu uviedli aj pri 570 výročí písomnej zmienky o obci v r. 1995. Na oslavách spievali aj ľubochniansky speváci.

Po úspechoch prvého muzikálu sa režisér Milan Matis odhodlal na naštudovanie muzikálu Pacho sa vracia. Aj libretista Martin Ťapák po návšteve režiséra Matisa dal „požehnanie" gombášskym ochotníkom a len choroba zabránila jeho účasti na premiére. Ale predstavenie neskôr videl a bol s ním veľmi spokojný. Cestou do Martinského divadla, kde robil konkurz na do filmu Ako divé husi sa u nás zastavil a my sme mu riadne v kostýmoch zahrali začiatok predstavenia. Tak ho to zaujalo, že poslal svojich spolupracovníkov do Martina a jemu ako jedinému divákovi sme odohrali celé predstavenie. Práca na hre bola veľmi náročná a aj problémová, lebo mnohí ochotníci pracovali na smeny. Na choreografii sa účelne dopĺňali režisér s choreografom Litvom, čo nepochybne podčiarklo kvalitnú úroveň predvedených tancov. Nebolo to jednoduché, lebo tanečníci mali na javisku obmedzený priestor, ktorý sa musel prísne dodržiavať, aby sa nenarušil tanec. Aj pri výjazdoch s muzikálom sa musí brať do úvahy veľkosť javiska. Výber hercov bol vynikajúci. Hrali s chuťou a s profesionálnym zanietením. Kvalitne vypracované dobové kostýmy zvyšovali ich sebavedomie, čo malo vplyv na herecké výkony. Muzikál sa vydaril, získal nielen podporu sponzorov a nadácie MS Prebudená pieseň, ale aj priazeň divákov. Už ich účasť na predpremiére dňa 26.4.1997 naznačila veľký záujem diváckej obce a nasledujúce premiérové vystúpenie v kultúrnom dome bolo beznádejne vypredané.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po 30 rokoch od založenia divadelného súboru vyrukoval režisér Matis s ďalším muzikálom Husári. Autor hry je P.A. Breál. Preklad urobil Jozef Štafánek, hudbu Igor Bázlik, texty piesní Milan Lasica a Kamil Peteraj. Hra bola náročná spevom i hudbou, veď do premiéry (14.4.2002) absolvovali herci až 67 skúšok. Dej komédie sa odohráva v r. 1796, keď napoleonské vojská obsadili severotaliansku dedinu. Herci sa svojich úloh dobre zhostili a práca kostymérov a ich vojenské uniformy umocnili dojem z predstavenia. Hoci je to veselohra, uhládzajúca nervy a potešujúca myseľ, predsa núti diváka aj k zamysleniu:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pekne rozprávajú títo kapitáni,

vraj múrov je v celej Európe dosť.

Čo urobí pes, keď uvidí múr?

Zdvihne nohu.

A čo urobí človek. Zdvihne pušku.

Fuj!

Po spomínaných troch muzikálových úspechoch naštudovali divadelní ochotníci z Hubovej ďalší muzikál. Jeho autorom je spisovateľ Ľubomír Feldek, ktorý napísal hru Z dreva vyrezané alebo Jánošík podľa Vivaldiho. Tento muzikál bol uvedený pri spomienke na storočnicu ochotníckeho divadla. Bola to veľká akcia a úspešne ju režíroval režisér Milan Matis, ktorý sa ujal aj scény a kostýmov. Hudbu zložil Eugen Guoth, člen Starého divadla v Nitre a Ondrej Olos nahral hudobné poklady pod „živé" spevy. Predpremiéra sa konala už 7.12.2008 a na premiére dňa 22.3.2009 boli všetky miesta v kultúrnom dome obsadené (okolo 550 divákov). Na veľkú radosť ochotníkov ale i divákov sa premiéry zúčastnili aj Ľubomír Feldek a Eugen Guoth s manželkami. Nechýbali ani starostovia susedných obcí, primátor Ružomberka, bývalí ochotníci a podporovatelia súboru. Verím, že i tento muzikál bude mať veľa repríz s aplauzom nadšených divákov v rozličných kútoch Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri spomienkach na divadelníctvo na Gombáši nemožno opomenúť pamätnicu Pred oponou, za oponou zostavenú režisérom Matisom pri príležitosti stého výročia založenia divadla. Je to veľavravná a milá publikácia s bohatou fotografickou prílohou. Historicky zachytáva účasť ochotníckeho divadla na celoštátnych prehliadkach a festivaloch, vystúpenia v zahraničí, diplomy, ocenenia a články o súbore v novinách a časopisoch, pričom autor nezabudol ani na detské a bábkové divadlo. Dobre a vecne sú spracované spomienky režisérov, hercov a technického personálu doplnené kvalitnými fotografiami.

Ochotníkom z Hubovej do ďalšej storočnice ich pôsobenia želám veľa chuti do náročnej práce, dostatok nadšenia, tvorivých nápadov, verných divákov a s tým spojenú najväčšiu odmenu ich hereckých výkonov - neutíchajúci potlesk a záverečné „bravó"!

Karol Okáľ

Karol Okáľ

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  0x

kronikár, pišúci zadarmo, no nie nadarmo Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu