reklama

Gombášske zvony

Pri triedení kronikárskych poznámok som objavil peknú, melodickú, skoro až hymnickú gombášsku pesničku „Tie gombášske  štyri zvony ako pekne zvonia..."Je to stará pesnička, ktorá sa spievala už vtedy, keď som bol malý chlapec. Pamätal som si len prvú slohu a veru celú dnes už nikto nevie. Možno pred tridsiatimi rokmi som vtedy s najstaršími ľuďmi zapísal celú. Vzácna mi je aj preto, lebo jej znotovanie mi urobil náš nezabudnuteľný dirigent prof. Štefan Olos SDB.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
pieseň zapísal Karol Okáľ, znotoval prof. Štefan Olos
pieseň zapísal Karol Okáľ, znotoval prof. Štefan Olos 

Spievala sa na krštení, na svadbe, ba aj chlapi, keď sa ohlásili v krčme a na sobotálii si ju radi zaspievali. Spievala sa všade a obyčajne ako prvá pieseň. Zapíšem ju celú, aby si ju spevom obnovili aspoň starí Gombašania:

Tie gombášske štyri zvony ako pekne zvonia.

Pred kostolom fialôčka ako pekne vonia.

Ach mamička moja, ako pekne vonia.

Zasaďte mi ju do dvora, azda bude moja.


Išlo dievča po vodičku, sadlo na lavičku.

Prišiel ku nej švárny šuhaj, podal jej ručičku.

Ach Božemôj dobrý, aký to žiaľ veľký,

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď dvaja rozlučujú, mládenec od dievky.

Mládenec od dievky, frajer od frajerky.

Ach Bože môj, prebože môj dobrý, aký to žiaľ veľký.


Pieseň už vieme, ale núti ma ešte povedať niečo o týchto našich spomínaných zvonoch. Zvony a zvončeky zapadajú do liturgického prostredia. Ich životnosť je veľká a i staré zvony slúžia ako signálne hudobné nástroje. V minulosti plnili aj oznamovaciu funkciu času. Ľudia nemali hodiny a nahrádzalo ich zvonenie. Zvonilo sa ráno, na obed a večer na strednom zvone a na najmenšom za duše v očistci (len večer).

Starý drevený kostol a zvonica boli benedikovaní 2.6.1795 a vo zvonici mal dva zvony:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. campana maior - väčší bol zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Daroval ho osvietený urodzený pán Ekesházy. Ulial ho vo Viedni r. 1723 zvonolejár Johan Baptist Dival. Vážil 1 cent 80 libier.

  2. 2. campana minor - menší zasvätený Panne Márii a darovala ho grófka Grubettová. Ulial ho r. 1743 banskobystrický zvonolejár František Zechenter. Vážil 80 libier (1 libra = 453, 6 g).

Tieto zvony sa zachovali až do 1. svetovej vojny 1914-1918, kedy ich zrekvirovali na kanóny. Rekviráciu robili vojenské jednotky a z ich činnosti sa zachovali len kusé správy. Roku 1836 pribudol ďalší zvon a mal byť v kaplnke Rochus, ale do vežičky sa nezmestil. Dali ho do kostola. Potom tam už boli 3 zvony. Keď prišiel do kaplnky ďalší zvon, tak v Gombáši boli 4 zvony a hádam vtedy vznikla pesnička Tie gomášske štyri zvony pekne zvonia... Podľa toho by mohla mať viac ako 100 rokov.
Po r. 1931 boli v tunajšom kostole tieto 4 zvony:

- veľký zvon 1931 Ján Mračko - zvonolejár zo Slovenskej Ľupče

- stredný zvon 1921 - Rudolf Manoušek a spol.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- malý zvon 1906 - Frigyls Seltenhofer fiai. Na zvone je tento latinský nápi: PIIS FIDELIUM GOMBAS SOOSE ET FENYÖHAZA ENSIUM 1906. V preklade tento nápis znie: Zadovážené zbožnou obetavosťou veriacich Gombáš, Švošov a Ľubochňa. Umieráčik nedat. nesignovaný.

Umieráčik dali na Švošov do nového kostola, takže u nás ostali 3 zvony, vplyvom toho s upravilo ich pomenovanie. Nový veľký je veľký, starý veľký je stredný a pôvodný stredný je malý.

Veľkosť zvona udáva priemer úderového valca v mm alebo v cm a hmotnosť v kg a nie v librách, podľa tabuľky:

Malý - priemer 25 - 50 cm.....30 - 100kg

Strený - priemer 50 - 100 cm.....100 - 1000kg

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľký - priemer 100 - 200 cm.....1000 - 5000kg.

Zvony s menším priemerom ako 25 cm sú zvonce.

Bývalé zvonenie vo Veľkom týždni:

Na Zelený štvrtok na glŕia sa rozozvučia zvony i zvončeky v kostole. Po ich umĺknutí používajú sa v kostole Klepáče a miesto zvonov rapkáč. Hovorili, že zvony sa „zaviazali." Zvony sa „rozviazali" na Bielu sobotu. Obedňajšie zvonenie Anjel Pána bolo určené modlitbe za vojakov padlých na vojnách.

Za zomrelých sa zvoní vo veršoch takto? Za dieťa 1 verš, za ženu 2 verše a za muža 3 verše.

Bolo to okolo r. 1936, keď pri zvonení vyletel oblokom zvon do záhrady medzi kostolom a starou školou. Bol to stredný zvon a vtedy na ňom zvonil Ján Bruk. Na malom zvonil Karol Kútnik. Je veľké šťastie, že zvon nepadol vo zvonici, lebo priamo pod nimi boli obaja zvonári. Kedy zvon vytiahli znova na vežu na pôvodné miesto sa nedalo zistiť.

V poslednom čase sa najčastejšie využíva hlas zvonov z reproduktora. Ľubomír Kaľavský v časopise Posol píše: „Sú to síce zvony s bronzovým hlasom, ale bez srdca. Bez spojenia srdca zvona so srdcom zvonára."

Karol Okáľ

Karol Okáľ

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  0x

kronikár, pišúci zadarmo, no nie nadarmo Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu