reklama

Prechod frontu na dolnom Liptove

Dňa 5. apríla 1945 v ranných hodinách oslobodili bojové jednotky 1. čsl. brigády od Nemcov mesto Ružomberok. Na druhý deň tiež v ranných hodinách 6. Apríla 1945 boli oslobodené obce Gombáš (Hubová), Švošov a Ľubochňa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Nová škola po explózii streliva
Nová škola po explózii streliva 

Prvý obrnený voz vstupujúci do našej dediny (Gombáš) bol zasiahnutý nemeckým protitankovým kanónom, ktorý bol postavený na vyšnom konci dediny poniže terajšej švošovskej lavice. Mená zasiahnutých vojakov z transportéra nie sú známe. Bol zasiahnutý na štátnej ceste pri roliach Bohdany. Druhý raz vystrelili z kanóna na postupujúcu armádu z nižného konca dediny. Občania boli poskrývaní v pivniciach múraných domov. Obec pri prechode frontu neutrpela vážnejšie škody.Medzi prvými česko - slovenskými vojakmi prišiel náš rodák - Gombašan, kapitán Bernard Bražina, nositeľ mnohých frontových vyznamenaní.Prestrelky trvali celú noc. Nemecké povstanie bolo prelomené jednotkami 3. čsl. Brigády, ktoré sa nezadržateľne valili ďalej na západ údolím Váhu do Rojkova a Stankovian.Ustupujúci nemeckí vojaci zničili už 4. Apríla 1945 koľajnice, podvaly a telefónne stĺpy popri a na železničnej trati. Dňa 5. Apríla zničili Nemci cestné mosty a poškodili aj ľubochniansku elektráreň.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

6. apríla 1945 pokračovala 1. čsl. brigáda údolím Ľubochnianky, potom smerom cez Fatru do Turca. Most na Zábave pri ústí do Ľubochnianky do Váhu bol zničený. Aby mohla armáda postupovať postavili vojaci a civilisti z okolitých dedín (Gombáš, Ľubochňa, Švošov) povyše zničeného mosta nový pontonový most. V tento deň sa od odstupujúcej nemeckej armády vzdialil a schoval v našej dedine, v Nechajovie humne jeden nemecký vojak. Už v dopoludňajších hodinách vyšiel z úkrytu, aby sa dobrovoľne vzdal. Zajatca po hrubom zaobchádzaní pri vyšetrovaní viedol cestou hore dedinou sovietsky vojak. Hoci nemecký vojak šiel bez odporu, lebo chcel byť zajatý, sovietsky vojak ho bez príčiny pred občanmi zozadu strelil do tyla a keď padol, znova doň dva razy strelil. I na protesty prizerajúcich sa občanov kázal ho zakopať do vedľajšej prícestnej Okáľovie zeleninovej záhrady. Pri rozširovaní štátnej cesty záhrady zrušili, takže zabitý nemecký vojak je teraz pochovaný na pravom okraji asfaltovej štátnej cesty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V sobotu 7. Apríla 1945 jednotky 3. Brigády sa zmocnili na vrchu Kopa, kde mali Nemci hlášku a pozorovateľňu. Ešte v prítmí 8. Apríla nás zobrali väčšiu skupinu chlapov a chlapcov na odnesenie mín cez Fatru bočnými stráňami do dedinky Konské v Turci. Každý účastník doniesol do Konského vo vreci po dve míny. Na temene Fatry bolo postrieľaných niekoľko nemeckých vojakov. Medzi nimi bol aj jeden veľmi mladý biedny vojačik, ktorý si u nás prosil šálku mlieka. Doma nebolo, tak mu šla mama podojiť kravu. Pri odchode slušne poďakoval. Chudák, hádam mu to ešte ani nestačilo pretráviť (zomrel zastrelením). Vo veľkom parku v Ľubochni bol provizórny sklad munície. Skladovanie a nakladanie munície robili civilisti z okolitých dedín. Do Krpelian cez Fatru prechádzali vojaci aj na terénnych autách, lebo v Kraľovanoch boli ešte aj Nemci. 8. Apríla 1945 navštívil vtedajšie zborové veliteľstvo v Ľubochni generál Ľudovít Svoboda. 7. apríla 1945 o 1830 hod. v Gombáši v blízkosti novej školy bol konský voz menšieho streliva. Voz dostal priamy delostrelecký zásah a strelivo na voze explodovalo. Školská budova sa tak poškodila, že bez veľkých opráv bola nepoužiteľná. Značne poškodený bol aj pri škole stojaci dom Jozefa Okála. Na fare, kostole a starej škole tlak vzduchu porozbíjal okná a zničil v kostole mozaikové okno, na ktorom bol sv. Štefan, kráľ uhorský. Na kostole bola poškodená aj strecha a následnými dažďami sa zničila aj maľovka. Pri výbuchu boli zranení aj niekoľkí naši vojaci. Traja boli zranení ťažšie, ale nikto neprišiel o život. Poškodením školy vznikol problém vyučovania gombášskych detí. Túto nepriaznivú situáciu vyriešili tak, že v hoteli Palace (terajší Endokrinologický ústav v Ľubochni) zriadili dve provizórne triedy.

Karol Okáľ

Karol Okáľ

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  0x

kronikár, pišúci zadarmo, no nie nadarmo Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu