Pastierova pravda

Autor: Karol Okáľ | 2.7.2011 o 22:56 | (upravené 2.7.2011 o 23:01) Karma článku: 6,09 | Prečítané:  1310x

Dnes sa na Vlkolínskych lúkach konala celoslovenská súťaž v ručnom kosení. O súťaž bol veľký záujem,  prišli ľudia z celého Slovenska, priebeh dokumentovali komerčné televízie, ktoré o tejto akcii informovali vo večerných správach. Pri sledovaní reportáže o skoro zabudnutých schopnostiach koscov mi napadlo, že kosenie lúk bolo za mojich čias tak bežné a samozrejmé, že snímanie televíznych kamier a prizeranie sa davu na túto súčasť nášho života neprichádzalo do úvahy. Teší ma, že aj dnes je medzi ľuďmi záujem o nemoderné zvyky, ktoré patrili neodmysliteľne k nášmu životnému štýlu ta,k ako v súčasnosti mobilný telefón či počítač.

Spomienky na ranné kosenie na lúkach mi pripomenuli istého ľubochnianskeho pastiera. Pamätám si ho už ako staršieho. Prezývali ho Jožko Bedeš. Súci bol len pásť dolinčanom (obyvateľom Ľubochnianskej doliny) kravy. Aj výmluvu mal horšiu. Raz, keď pásol pred dolinkou Chmelínec, niekoľko kráv stálo na koľajniciach železničnej trate. Práve vtedy sa viezol nový lesmajster na lavičke dolu dolinou a musel zastať. Rozkričal sa na pastiera, lebo ten sa nenáhlil odohnať z trate kravy. Keď už lesmajster prechádzal popri ňom, tak si pastier zahundral: „Čuo jeden čeut pvíde hovší." A veru mal pravdu. Šlogári hovorili, že to bol skúpy a dosť namyslený pán lesmajster.

Aj pastier kráv má niekedy pravdu.

Spomenul som si tiež na Jurka Rífka, ktorý chodil do gombášskeho kostola a sedával na pravej strane v druhej lavici od zadu. Bol to pekný starec s hladkou bezvlasou hlavou. Keď si počas kázne zdriemol, zošmykla sa mu rukou podopretá lysá hlava. Keď strihal ovcu, zdalo sa mu, že má málo vlny a nevidelo sa mu ani putnanie (zväzovanie nôh) oviec. „Keby radšej krava mala miesto srsti vlnu. Nebol pri problém pri strihaní. Prišiel by som do maštale a bez putnania by som mohol strihať", vravieval. A pri strihaní pod bachorom by mohol sedieť na stolci. Ej veru, bolo by to vlny a aj súkenné nohavice by nemusel nekonečne plátať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?